המלצות להורים לעבודה עם ילדים בזמן חירום

הורים יקרים,

ידוע לנו שאתם דואגים לילדיכם בכל ימות השנה ובמצבי חירום, על אחת כמה וכמהאתם מהווים את הסביבה הקרובה של הילד ואתם נמצאים במרכז עולמו. מחקרים מלמדים שקיים קשר חזק בין התגובות הרגשיות והעמדות של ילדים ובין העמדות והרגשות שמבטאים הורים כלפי אותו מצב חירום. ביטויים רגשיים חיוביים של ההורים, קשורים להתמודדות חיובית של ילדיהם עם המצבהנוכחות ההורית בחיי היום-יום של הילד הופכת אתכם ההורים לדמויות מרכזיות המשפיעות על תחושת הביטחון ויכולת ההתמודדות של ילדיכם.

במקרים בהם ההורים חשים מוצפים בחרדה בעצמם ומתקשים להתמודד, מומלץ לפנות לגורמים מקצועיים ולהיעזר בהםשמירה על שגרה ורגיעה, עד כמה שניתן, תאפשר לכם ההורים לסייע לילדיכם להתמודד עם תגובות ותחושות שעולות בעקבות המצב הביטחוני. אנו ליקטנו עבורכם כלים והנחיות שיוכלו לסייע לכם בזה.

 גם בעת הזו, אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ ותמיכה. בתקווה לימים שקטים,

קלאודיו גלזר - מנהל

וצוות השירות הפסיכולוגי אופקים

להלן הקבצים המצורפים

הנחיות כלליות להורים- הנחיות להורים לעזרה לילד, כשגם ההורה נתון למצב לחץ.

חוברת מרחב מוגן רגשי-  מכיל הנחיות להורים, כלים וטכניקות שניתן להפעיל עם הילדים. מומלץ בחום !!

יומן החופש הגדול - יומן חופשה, שבו הילדים יכתבו, יציירו, יצלמו על פי הכוונות כתובות בדפי היומן, ובהדרגה יתקבל להם יומן מסכם משלהם, לימים של מבצע "צוק איתן"

התנהגויות שלילדים במצבי חירום- מכיל התנהגויות הצפויות להופיע אצל ילדים (מגיל גן ועד גיל ההתבגרות) ותגובות מומלצות מצד ההורים

פעילויות משותפות במצבי חירום- מטרת הפעילויות לעורר שיחה על הפחדים והחרדות, לעזור בהרגעה להפחית את תחושת חוסר האונים ולעודד חזרה לאקטיביות ושליטה. הפעילויות מחולקות על פי נושאים.

משחקים לממד- 23 משחקים המתאימים לממ"ד וכמובן גם לשאר חלקי הבית. מטרתם היא למתן מעט את הלחץ ואפילו לייצור חוויות של הנאה.

משחק לילדים בגילאי בי"ס יסודי- מטרת המשחק להשתמש במונחים ומושגים אליהם נחשפים הילדים בזמן מבצע "צוק איתן", ובאמצעותם לאפשר לילדים הבעה אישית ורגשית , בדרך של משחק.

דרכי התמודדות לבני נוער-  מכיל עקרונות העשויים לסייע לבני נוער בהתמודדות עם האתגרים, העומדים בפניהם בימים המורכבים הללו